Amikor az idei Múzeumok Éjszakáján ellátogattam a Goldberger Textilmúzeumba, egyáltalán nem gondoltam, hogy amit ott hallok, látok, érzékelek váratlanul ihletet ad majd egy új kollekció elkészítéséhez.
A múzeumban kis kékfestő pecséteket árultak, valamikor hasonló, de nagyobb nyomóformákkal nyomták a megfestett anyagra a mintát a több száz éves óbudai Goldberger Textilgyárban.
Mivel apai ágról én is régi, óbudai zsidó család sarja vagyok, valószínű, hogy a felmenőim közül is dolgozhattak ebben a világhírig emelkedő üzemben. A textilgyár a 20.században, a két világháború között érte el csúcspontját Goldberger Leó irányítása alatt, aki mindig a gyár és a termékek fejlesztését tartotta szem előtt olyannyira, hogy mindenét gyárba fektetve nem maradt annyi pénze, hogy megválthassa magát és családját a koncentrációs táborba hurcolástól.
A család kékfestő motívuma és a történet öltött formát a legújabb kollekciómban, mely stílusosan az Aranyhegy nevet kapta, tisztelegve a textilgyáros Goldberger család előtt.
A kollekció
Épp olyan kedves és letisztult, amit az anyag, ami a mai napig jellegzetes viselet, őrzi egy letűnt kor emlékét.
A kollekció ékszerei ugyanúgy készülnek, ahogy annak idején a textileket is nyomták a nyomóformákkal, ám ebben az esetben az ezüst anyagába kerül bele a kékfestő minta, mely aranyozással van kiemelve, ezzel is utalva az inspirációt adó családra.
A finom motívumokkal díszített összeállítás darabja között található gyűrű, fülbevaló és nyakék. A darabok csendes eleganciával emelik ki viselőjét a tömegből, ahogyan az arany szín emelkedik ki az ezüstből.
A teljes kollekciót itt, a webshopban nézhetitek meg: ARANYHEGY KOLLEKCIÓ
Fotók: Nemes Bálint
A Goldberger család története dióhéjban
A történet még valamikor a XVII. században kezdődött, egy Goldberg Perec nevű aranyműves telepedett le Magyarországon. Fia, Ferenc textiltermékekkel kereskedett, társulva egy kékfestővel megalapította textil vállalkozását. A cég nemzedékről nemzedékre gyarapodott, növekedett, átvészelve forradalmat, háborút és gazdasági válságot. A huszadik században Goldberger Leó irányítása alatt érte el fénykorát az akkor már több leányvállalatból álló gyár. Kelméit a világ legszínvonalasabb üzleteiben árulták…és jött a második világháború.
Goldberger Leót a Gestapo a német megszállás első napján koncentrációs táborba hurcolta, ahol több mint egy évig minden iszonyat ellenére kitartott, mielőtt a szervezete végleg feladta a küzdelmet.
A Goldberger Textilgyárat államosították és az évtizetedek alatt a hanyatlásba taszították. 150 év és több nemzedék kitartó munkája veszett a semmibe. Emlékét az egykori gyár területén helyet kapó Textilmúzeum őrzi. Goldberger Leó magyar zsidónak vallotta magát, az utolsó pillanatig küzdött gyáráért, munkásaiért és az életéért.