Barion Pixel

1053, Budapest Kossuth Lajos utca 14-16. PART Studio az udvarban. Nyitva: H-P: 11:00-19:00, Szo: 10-14.

1053, Budapest Kossuth Lajos utca 14-16. PART Studio az udvarban
Nyitva: H-P: 11:00-19:00, Szo: 10-14.

Keresés
Close this search box.

Ti kérdeztétek: ékszertisztítás, inspiráció, tervezési folyamat és sok minden más

Vágjunk a közepébe: a nemrég lezajlott villámjáték keretében egytől egyig szuper kérdéseket írtatok nekem, szám szerint 207-et. Ez rengeteg, egyesével megválaszolni picit hosszú idő lenne, ezért tematikusan csokorba gyűjtöttem a kérdéseiteket, kezdve a legnépszerűbb témával: hogyan érdemes otthon tisztítani és tárolni az ezüst ékszereket.

  1. Ezüst ékszer tisztítása és tárolása

Az ezüst ékszerek elszíneződésének folyamata kicsit lassítható olyan tárolási trükkökkel, mint például ha az ékszereket dobozban, kis textil-, vagy műanyag zacskóban zároljuk (tehát nem a szabad levegőn). Mivel az ezüst ékszerek a levegővel való találkozás hatására színeződnek el idővel, ezért ez elkerülhetetlen folyamat, hacsak nem hordjuk minden ékszerünket magunkon. Ez utóbbi sokak számára valószínűleg kivitelezhetetlen – hiszen nincs 20 ujjunk a kezünkön, és három nyakunk sincs, nem beszélve a 10 fülről -, ezért az ezüst ékszerek tisztítása és tárolása megkerülhetetlen kérdés.

Alapvetően két kedvenc ékszer tisztítási módszerem van, mindkettő nagyon egyszerű. Az egyikhez csupán fogkefe és fogkrém kell, a másodikhoz pedig alufólia, szódabikarbóna és némi forró víz. Nemrégiben készítettem egy videót erről a két ékszer tisztítási módszerekről, itt tudod megnézni.

Fontos információ lehet még az is, hogy termál fürdőben mindenépp vegyük le az ékszereket magunkról (sőt, a szemüveget is – saját tapasztalat).

Szeretnék nektek segíteni abban, hogy minél könnyebb legyen az ezüstékszerek tisztítása számotokra, ezért minden egyes megrendelés mellé jár egy csinos Vadjutkás ékszertisztító kendőcske.

  1. Hogyan lettem ékszertervező?

Több kanyar vezetett oda, ahol épp most vagyok, és mindegyik ilyen kanyar sokat segített abban, hogy fejleszthessem ékszertervezési tudásom, valamint a saját vállalkozásom.

Alapvetően mindig is “kézügyes” gyerek voltam: általános iskolában és gimnáziumban sokat varrtam, batikoltam, festettem, papírmaséztam, kerámiáztam és természetesen ékszereket is készítettem az osztálytársaimnak. Mivel az ékszerkészítés, mint tevékenység nem tűnt “normális” foglalkozásnak, ezért gimnázium után fotóriporternek, illetve újságírónak tanultam, valamint elvégeztem az ELTE Szociológia szakát is. Később dolgoztam újságíróként és piackutatóként is, de egy ponton – 2002 tavaszán – gejzír-kitörésre emlékeztető robbanással került vissza az életembe az ékszerkészítés.

Azóta egyfolytában készülnek az ékszerek: eleinte hobbiként, 2011 óta pedig főállásként. Korábban gyöngyökből, üvegekből, régi gombokból, vintage kitűzőkből, textilből és egyedi mintákkal nyomtatott fából készítettem ékszereket, majd 2010-12 között elvégeztem egy ötvös OKJ tanfolyamot, ami titkos vágyam volt még a huszas éveim elején. Mondhatnám, hogy innen már egyenes út vezetett a mostani állapotig, de ez nincs teljesen így: rengeteg gyakorlás, elrontott ékszerek, elfűrészelt ujjak, pénzügyi nehézségek, valamint természetesen sikerek és elismerések vezettek oda, hogy ma azt mondom: nem kérdés, hogy jól választottam, jó helyen vagyok.

Részletesebben itt írtam a történetemről. (Spoiler: ebben a bejegyzésben még egy kép is van rólam 2007-ből, amint a Blikk Nők hasábjain mosolygok.)

  1. Mi inspirál?

Bármi lehet inspiráció egy útjelző táblától kezdve az impozáns épületekig. Számomra két fő irányból érkezik az inspiráció: az egyik a természet, ezen belül is a tenger, a hegyek, az erdők, mezők és fák, valamint a csillagos ég. (Aki végigpörgeti a webshopomat, az sok ékszert talál ezen tematikákkal.) A másik fő inspirációm az érzések, a személyes történetek. Mindenkinek vannak gyönyörű-boldog, valamint szomorú-nehéz történetei: szeretem ezeket valamilyen formában megjeleníteni. Ez nem más, mint amit mindig is csináltam: történetmesélés.

Az ékszerek elnevezései is többnyire ezen történetmesélős vonal mentén haladnak: igyekszem az ékszereket valamilyen történettel, jelentéssel felruházni – ha mégoly rövidke is az a történet.

Noha szeretek egyedi és egyéni történeteket megjeleníteni egyedi ékszerek formájában, gondolnom kell arra is, hogy a vállalkozásom fenntartható legyen, azaz ha szeretnék még sok ékszert készíteni, akkor meg is kell tudnom élni belőle. És itt jönnek a képbe a kisszériás ékszerek, melyeken ugyanúgy szeretek gondolkodni, ötletelni, számomra ezek is kreatív kihívások.
Az egyediség és fenntarthatóság témában korábban már írtam egy blogposztot, melyet itt olvashattok el.

Ő itt a “Most menj és élj” gyűrű, melynek a történetéről itt olvashattok a blogomban.

  1. A tervezés folyamata

Meglehetősen intutív vagyok, azaz leginkább a megérzéseimre hallgatok akkor, amikor saját ékszert tervezek. Ilyenkor többnyire egy életérzést szeretnék átadni, vagy egy kombinációt, ami tetszik. Mivel eléggé vizuális is vagyok, ezért sokszor már magam előtt látom a kész ékszert térben. Ezt a képet memorizálom és lerajzolom a füzetembe a magam kissé mikkamakka stílusában, és amint időm engedi, meg is valósítom. (Általában igyekszem mielőbb.)

A megrendelésre készülő ékszereknél a munka minden esetben egy beszélgetéssel kezdődik: mit szeretne a kedves megrendelő, miért és milyen fontos paraméterei vannak a készülő ékszernek, mint például ha valaki nagyon minimál, vagy épp ellenkezőleg, nagyon burjánzó ékszert szeretne. Ezután készítek tervet és árajánlatot, majd ha szükséges, akkor ezeket még csiszoljuk. A tervezés kezdetétől a kész ékszerig változatos hosszúságú idő tud eltelni, de általánosságban elmondható, hogy 3-6 hét között lehet a készülési idő attól függően, hogy milyen ékszert rendelnek meg.

A tervezés kapcsán fontosnak tartom még, hogy a Pinterestről, vagy internetről kinyomtatott képpel érkezőknek minden esetben elmondom, hogy a képen szereplő ékszert egy ötvös sok munkával már kitalálta, elkészítette, és én nem szeretném lemásolni, ahogy én sem örülnék annak, ha fordított módon történne ez meg. Viszont nagyon szívesen ötletelek, tervezgetek bárkivel, aki elmondja, hogy nagyjából mit szeretne.

  1. Praktikus kérdések

Hogy maradnak az ékszerekben az apró drágakövek?
A köves ékszereim nagy többségénél süllyesztett foglalatot láthattok: ez egy pici lyuk, melybe “beül” a kő, s a követ aprócska karmok, vagy pici perem tartja a helyén.

Milyen gyöngyöt használsz?
Az ezüst+gyöngy ékszereimnél kivétel nélkül tenyésztett édesvízi gyöngyöket láthattok. Az igazi igazgyöngy (amikor a kagyló természetes módon, 10-15 év alatt fejleszt ki magában gyöngyöt) ma már nagyon ritka, ebből következően drága is.

Tartasz workshopot?
Nem, nem tartok workshopot (maximum néha gyerekeknek).
Viszont: nagyon szívesen ajánlom kolléganőm, Kerékgyártó Szilvia workshopjait a Pont Galériában, ő nagyon profi ebben. Aki ki szeretné próbálni ez ékszerkészítést, az itt tud neki írni.

Összement / megnőtt az ujjam, mi lesz így a gyűrűmmel?
Szerencsére van megoldás a gyűrűk nagy részénél: bizonyos keretek közt a gyűrűk szűkíthatőek, illetve tágíthatóak.

Mi a kedvenc anyagod?
Ezüst, arany, a gyöngy és az abszolút kedvencem a dendrites kvarc kövek (ez utóbbiról láthattok alább egy képet).

  1. Kedvencek

Melyik a kedvenc saját ékszered?
Egyértelműen a “Fészkünk aranyfényű estéken”, mivel életemnek egy olyan eseményét ábrázolja, amely alapvető fontosságú.

Kik a kedvenc ékszer tervezőid?
Igazából a legtöbb hazai ékszertervező munkáját szeretem, mert mindenkiében megtalálom azt a részletet, ami szép, ami számomra mond valamit, és/vagy technikailag izgalmas.

Kedvencem a Fészkünk aranyfényű estéken ezüst nyaklánc

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a kedvenceitek

Idén október 2-án kezdődött el a Rosh Hásáná, a zsidó újév. Ilyenkor szokás visszatekinteni az előző évre nálunk. Ennek jegyében szedtem össze most Nektek azokat az ékszereket, amelyek a legnépszerűbbek voltak mostanában. Gyöngyök a körben...

Elvegyülsz vagy egyedivé válsz?

Bármit választasz, a divatot választod 🙂 Középiskolás elsős voltam, amikor először láttam a Hair című musicalt filmen. Azonnal hippi akartam lenni, megtanultam az összes dalt angolul, összeválogattam az ehhez szükséges ruhatárat, bebatikoltam a háztartás összes...

Játssz velem, és tudj meg valami pluszt önmagadról!

El sem hinnéd, mennyi mindent elárul rólad az, hogy milyen ékszert választasz! Nemrégiben összedugtuk a fejünket Hermelin Stilo stílustanácsadóval, aki fantasztikusan ért ahhoz, hogyan mutasd meg mindazt, ami benned rejlik, méghozzá a számodra legelőnyösebb módon....

Heti kedvenc

80-as évek – ezüst fülbevaló neon..

Neon színek, geometrikus formák, eklektika: a 80-as évek stílusa semmivel sem összekeverhető. Ezt a világot hozza vissza ez a fülbevaló a félkör formával, neon pink plexivel és az eklektika biztosítására az elegáns fehér gyönggyel.

925-ös finomságú ezüstből készült bedugós fülbevaló.

Mérete:
* A fülbevaló 2,5 cm hosszú

Szállítás:
* Az ékszereket bélelt dobozban szállítom, pufi borítékban, elsőbbséggel.
* Ha szeretnél ajándékcsomagolást, akkor kérlek, azt jelezd előre.

Megnézem

NE MARADJ LE A LEGÚJABB AKCIÓKRÓL!

Nagyon ritkán küldök levelet, de azt megéri elolvasni.